baner

Kaswentha

6. prosince 2007 v 18:34 | Překlad uskutečnil bratr Kuželka. |  Akce kmene Mohawk.
Kaswentha
Wampum se dvěma pruhy
Haudenosaunee se skládají ze šesti národů které praktikují velmi osvědčené jednoduché diplomatické zásady v jejich komunikaci s ostatními Národy. Tyto zásady jsou sdělovány a opakovány pomocí Wampumů.
Kaswentha je posvátný Wampum, jenž je základem smluv a dohod mezi národy Haudenosaunee a národy ostatními. Jako důležitá dohoda se bere ta, která připraví kmeny na budoucí spolupráci.
Když se Haudenosaunee poprvé setkali se zástupci národů východní Evropy, zjistili, že evropané nevěděli nic o těchto jejich zásadách a že byli schopní narušit mírumilovné vztahy, které panovaly mezi národy Haudenosaunee. Haudenosaunee věřili, že bude nezbytné zasvětit tyto nově příchozí do jejich zásad, aby se mezi nimi vytvořily vztahy založené na míru, přátelství a vzájemném respektu.
První i všichni následující přistěhovalci byli uvedeni do Kaswenthy nebo Wampumu, které ztělesňovaly zásady Míru, Přátelství a Vzájemného respektu. Tyto zásady tvořily základ četných smluv a dohod mezi národy Haudenosaunee a národy cizími.
Kaswentha čili Wampum je viditelný prostředek, který byl vyroben z dvou paralelních řad fialového Wampumu na podložce z bílých perel.
· Pozadí z bílých perel symbolizuje čistotu dohody a někteří říkají, že je to "Řeka Života"
· Dva oddělené pruhy fialových perel znázorňují dva oddělené lidi, kteří byli spojeni dohodou a někteří opět tvrdí, že to symbolizuje ducha Haudenosaunee a cizích národů v přítomnosti, minulosti i budoucnosti
· Mezi dvěma fialovými pruhy jsou tři řady bílých perel. Ty symbolizují udržení přátelství, míru a respektu mezi dvěma národy. Tak jako tři pruhy udržují národy oddělené, také je to spojuje dohromady.
Někdo tvrdí že dvě řady fialových perel reprezentují dvě lodě současně plující "Řekou Života". Haudenosaunee sedí ve svých kánoích. To symbolizuje jejich kulturu, práva, tradice, zvyky a způsob života.
Říká se, že každý národ by měl zůstat ve své loďce a cestovat Řekou Života bok po boku. Dále se říká že ani jeden národ nesmí zkusit navést druhou loď někam jinam nebo jí křížit nebo zdržovat v cestě.
Kaswentha je dohoda důstojnosti a čestnosti ostatních národů a klade důraz na důležitost nepletení se jednoho národa do věcí druhého. Dávné zásady stanovené v Kaswenthě daly základ všem dohodám Haudenosaunee se všemi ostatními národy včetně Holanďanů, Francouzů, Britů i ostatních Američanů.
Převzato ze stránek : WWW.AKWESASNE.CA
Přeložil bratr Kuželka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama