baner

Mediwiwin

17. října 2007 v 21:08 | L.H.Ježek - Víťa |  Akce kmene Mohawk.
MOHAWKOVÉ na velkých hrách Midewiwinu
Indiánský kmen Mohawk z Příbrami se o víkendu 12 - 14. 10. 2007, účastnil indiánských her - Midewiwinu (19 ročník). Hry se konali v malebném údolí nedaleko Hoštejna u České Třebové.
Do indiánského tábora se sjelo na 150 bojovníků. Z mnoha oddílů a sdružení, jenž se zabývá indiánskou tématikou. Přijely kmeny : HUASCARAN, SHAWNEE, MAZASKAZI, KSIGUDAN, OSWEGO, SACAGATEWA, DRUM BUN, WETERAN GRIN, MOHAWKOVÉ, HURONI, MEHERIN, NESKENON, DELAWARE, KONSTOGA-SIASAPHA, ZLATÁ LILILE.
Z Příbrami odjíždíme ve složení. Šingas, Komb, Pachole, Ministr, Krtek a já L.H.Ježek.
Cesta probíhá zdárně, vlakové spoje na sebe navazují a tak v Hoštejna vystupujeme okolo půl deváté večer. Chvilku hledáme cestu na tábořiště. Avšak za malou chvilku k nám přistoupil indián, byl to Mičkinikwa. Naložil naše batohy do auta a popsal nám cestu do tábora.
Ale bludný kořen, který, jsme překročily nás vedl na opačnou stranu. Ušli jsme téměř šest kilometrů, než nám Mičkinikwa volal a upřesnil směr cesty s tím, že pro nás dojedou auty.
Tak se taky stalo. Po příjezdu to indiánského tábora se dozvídáme, že naši šestici, během naší pouti na opačnou stranu kraje, vyjelo hledat osm aut.
Nakonec je nám přiděleno týpko. A dána lahodná krmě. Spát jdeme okolo půl noci. Oheň v týpku plane a vyhřívá jeho prostoru.
Ráno vstáváme do mlhy a chladna, je podzim. V osm hodin už z kuchyně volají k snídani.
Horký čaj a polívka bramboračka nám dala mnoho energie. Za necelou hodinku se rozezněl velký buben ČANČEGA. Svolával bojovníky k zahájení velkých her, Čančega duněl a probouzel dobré duchy těchto her, provolával slávu všem účastníkům her i všem, kteří již nemohou být zde s námi. Slavnostně oblečené kmeny obestupují kruh okolo ohně a očekávají jeho zapálení.
Čančega dozpíval svou dunivou píseň. Nyní předstoupil před bojovníky z širých koutů naší vlasti vyvolený řečník a pronesl pár slov, jenž v našich myslích uvázla navždy. Bratr Hiawatha, následně zapálil oheň her a rovněž pronesl svou úvodní řeč.
Velké hry Midewiwinu, byli zahájeny.
Soutěžili jak na kmeny tak i jednotlivci. Soutěžilo v těchto disciplínách : Indiánská vybíjená, Bagataway, Shimmy, Lacros, Muh - Mohwa, stavba týpí, lukostřelba, střelba z pušky, hod tomahavkem, hod oštěpem, píseň a scénka, uzlování, kimovka.
Po celý den her se o naši pohodu a naše žaludky starali studenti z vysoké školy, jejich studijním oborem je REKREOLOGIE. A tak vařily, smažily, myli nádobí, nosily vodu a i palivo na vaření tahali z lesa sami. Vykonali pro naše pohodlí mnohý kus práce, za který jim patří Veliký Dík.
I bojovníci však nezaháleli. Obhájit dřívější vítězství nebo získat nová dá zabrat.
Mohawkové se taky snažily, bratr Ministr obsadil v hodu Tomahavkem třetí místo, a to házel sekerou poprvé v životě, bratr L.H.Ježek - Víťa, rovněž obsadil třetí místo ve střelbě z pušky i z luku. A nebýt toho že prsty v chladném počasí moc neposlouchali, byl by možná lepší.
V indiánské vybíjené Mohawkové podlehly početní přesile kmeni Shawnee. Inu ne vždy se daří.
A tak po celý den bylo co dělat a kam jít. K večeru jsme nanosily do týpka mnoho dřeva, noc slibovala zimu a mráz.
Večer se opět ozval velký buben ČANČEGA, svolával k písni a zábavě při ohni, který zaplanul, aby ohřál nejen naše těla, ale i naše duše. Scénky střídali písničky a to dlouho do mrazivé noci. Spát se nikomu skoro nechtělo. Nový den na nás však čekal.
Vstáváme do mrazivého rána, v zapomenutém ešusu u ohně je zmrzlý čaj, jinovatka pokryla vše. Sluníčko však pomalu ohřívá kopce a směřuje k nám dolu do údolí. Přesně v devět hodin dopoledne se ozval velký buben ČANČEGA. Svolal nás na vyhlášení výsledků Velkých her a k jejich ukončení.
Opět se scházíme v slavnostním oblečení okolo táborového kruhu. Rada Šamanů předává trofeje a ocenění, na Mohawky z Příbrami se taky dostalo.
Pak už zbývá zabalit, uklidit týpko, rozloučit se a vydat se na cestu domu do Příbrami.
A příště samozřejmě pojedeme zas. Už víme co a jak.
L.H.Ježek - Víťa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama