baner

Sto let v radosti proti smutku. 14 až 16.9. 2007. Nový rybník v Příbrami.

17. září 2007 v 20:17 | L.H.Ježek - Víťa a František Máška - Kanyatara |  Skauting
Psala se desátá hodina dopolední, dne patnáctého září roku 2007. V tuto dobu započala akce na Novém rybníce, ke STÉMU výročí vzniku
Skautingu v České republice.
Všichni skauti a skautky z Příbrami a okolí Příbramska, připravili mnoho aktivit a ukázek ze své činnosti pro děti a jejich rodiče. Každý ze zúčastněných skautských oddílů byl na Novém rybníce v určitém úseku a na něm předváděl svou skautskou činnost a rozdával své upomínkové předměty. Příbramská Dvojka ukazovala různé zábavné pokusy jak z fyziky tak i z chemie. Vlčata ze smečky Černé pumy hrála s návštěvníky Indiánský tenis. Jejich starší bratři skauti zase seznamovali kluky a děvčata s pramicí a s tím, jak pádlovat. Mnohý z malých návštěvníků měl poprvé v ruce pádlo. Osmý dívčí oddíl připravil trať, která se musela projít na chůdách. Skauti a skautky ze Slivice a ze 4. dívčího oddílu provozovali jak lanové aktivity, tak i lukostřelbu. Skautský oddíl Mohawk, měl postavený ukázkový tábor z indiánských stanů týpí.
A tak se v jednom "týpku" mohli návštěvníci občerstvit čajem, který připravovaly skautky z 8. příbramského oddílu a v jiném si prohlídli, jak vypadá týpí na táboře. Mohawkové dále učili malé návštěvníky lakrosu i jiným jejich aktivitám. Celý program na Novém rybníce zpestřoval mistr světa v dřevorubectví Martin Komárek, který ukázal svou dovednost s motorovou pilou a během několika okamžiků stvořil z kmene dubu sochu čápa.
Děti mohly rovněž šplhat po horolezecké stěně, tu připravil p. Hrabák.
Rovněž i p. Prause z Q-klubu nabídnul mnohou činnost pro návštěvníky víkendu ke sto letům skautingu.
Večer proběhlo v divadle představení "Rychlé šípy", které mělo takový úspěch, že po si po jeho skončení diváci potleskem vyžádali návrat herců k "děkovačce" dokonce několikrát!
V neděli 16. 9. 2007, byl vysazen skautský strom Jinan dvoulaločný, nedaleko gymnázia na Příbramském sídlišti. Pak v dopoledních hodinách proběhla na Novém rybníce bohoslužba slova, kterou celebroval bratr Jaroslav Karas. Byli jím zde představeny symboly skautů v jiném pohledu i významu.
Den před patnáctým zářím byla v předsálí divadla v Příbrami uskutečněna vernisáž výstavy ke Sto letům v radosti proti smutku. Výstava tématicky zahrnuje jak počátky skautingu ve světě tak i v České republice, dále seznamuje návštěvníky z činností soudobých skautských oddílů.
Při příležitosti akce Sto let v radosti proti smutku byla uskutečněna i dražba fotografií od Davida Mášky, výtěžek z této aukce půjde na humanitární činnost. Polovina výtěžku poputuje pro dětský domov v Dubenci u Příbrami a druhá polovina pro dětský hospic v Malejovicích.
Poděkováni patří všem organizátorům akce - STO LET V RADOSTI PROTI SMUTKU. Každý skautský oddíl a každý oslovený skaut či skautka se snažil pomoci s přípravou a i s uskutečněním akce.
Velký dík patří spolupracujícímu Lazariánskému servisu při Rytířském řádu svatého Lazara Jeruzalémského Česká republika, s jejichž přispěním se mohla výstava uspořádat.
František Máška - Kanyatara a L. H. Ježek - Víťa
Další fotky z akce jsou v galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama